Prelekcja dla uczniów klas III - VIII na temat cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.
Przemoc rówieśnicza z użyciem mediów elektronicznych stała się w ostatnich latach poważną kwestią społeczną. Specyfika Internetu i telefonów komórkowych powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często nie potrafią sobie poradzić.
W ramach działań profilaktycznych 24.04.2025 r. przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Olkuszu została przeprowadzona w naszej szkole prelekcja dla uczniów klas III - VIII na temat cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej nieletnich.
Ważnym elementem spotkania z uczniami była dyskusja na temat korzystania z Internetu i portali społecznościowych. Funkcjonariuszka KPP kom. Katarzyną Matras uświadamiała młodzieży jakie konsekwencje niesie za sobą pochopne i nieodpowiedzialne korzystanie z Internetu. Cyberprzemoc to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego, takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Zjawisko to dotyczy zazwyczaj dzieci i młodzieży i staje się nową odmianą przemocy rówieśniczej.
Policjantka prowadząca spotkanie przekazała uczniom, czym jest zjawisko cyberprzemocy, jednocześnie poinformowała ich o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, oraz przekazała swoje spostrzeżenia i kierunki działań policji w celu zapobiegania przestępstwom w sieci. Funkcjonariuszka przestrzegała również uczniów przed niewłaściwym korzystaniem z portali społecznościowych i zawieraniem podejrzanych znajomości w Internecie.
Kolejnym punktem spotkania był temat związany z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza podczas poruszania się rowerem bądź hulajnogą elektryczną. Z tym tematem zaznajomił nas policjant z wydziału ruchu drogowego KPP w Olkuszu asp. szt. Sebastian Sarecki. Uczniowie uzyskali wiele cennych rad z zakresu obowiązujących przepisów w ruchu drogowym oraz zachęcili do używania kasków ochronnych i innych akcesoriów, które ochronią nasze kończyny przed kontuzjami i urazami.
Zajęcia z Policją wzbogaciły uczniów w niezbędną wiedzę i kolejny raz uświadomiły im, jak odpowiedzialnie i właściwie korzystać z sieci, a także dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.