Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łobzowie

MAJOWE ŚWIĘTA

Utworzono dnia 28.06.2021

 

to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i wywieszonymi flagami. W tym roku będą wyglądały nieco inaczej. Nie spędzimy ich tak, jak zazwyczaj, na wyjazdach lub spotkaniach ze znajomymi. Więc może - to tym bardziej okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy, czemu tak szumnie obchodzimy majowe święta.
1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY
W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci.
Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku.
2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
2 maja jest świętem, ale nie jest oficjalnie wolny od pracy. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze wkraczający do Berlina umieścili polską flagę na siedzibie niemieckiego parlamentu.
Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.
W domach wywieszamy flagę w kształcie prostokąta, złożoną wyłącznie z biało-czerwonych pasów. Tradycyjnie robimy to 1, 2 i 3 maja, 11 listopada, w inne święta narodowe oraz przy okazji ważnych dla kraju rocznic i wydarzeń.
3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą Ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy.
Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Pierwsze obchody Konstytucji 3 maja odbyły się już rok po jej uchwaleniu. Podczas zaborów, w czasie II wojny światowej i w PRL obchody były zakazane.
Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów. Została uchwalona zbyt późno, by uratować Polskę przed utratą niepodległości, jednak była nowoczesną formą naprawy wadliwego ustroju, a zarazem drugą (po amerykańskiej) spisaną konstytucją na świecie.
Obejrzyjcie piękną patriotyczną prezentację oraz wysłuchajcie pieśni ,,Witaj majowa jutrzenko”.
Dla miłośników języka angielskiego mamy też coś w zanadrzu 	
	</div>

</div>

<!-- END: NORMAL CONTENT -->






<!-- GALLERIES: -->


<!-- END: GALLERIES -->






<!-- ATTACHMENTS: -->


<!-- END: ATTACHMENTS -->
                    </div>



                    <!-- POSITION INSIDEBOTTOM -->

                    
                    <!-- END: POSITION INSIDEBOTTOM -->

                
                </div>

                <div class=

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

WSPÓŁPRACA

Poznaj Polskę

Szkoła bierze udział w projekcie 'Poznaj Polskę" oraz otrzymała dofinansowanie dla 87 uczniów na realizacje zadania.

Już pływam

Szkoła bierze udział w realizowanym przez gminę Wolbrom projekcie w ramach zagospodarowania czasu wolnego dla uczniów "Już pływam"

Szkoła bierze udział w programie "Laboratoria Przyszłości" i otrzymała wspracie finansowe w kwocie 30000 zł

Inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Zdalna Szkoła +

Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” Działanie 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach” dotycząca realizacji projektu grantowego pn. „Zdalna Szkoła +
w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej”

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa
Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE
pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego
– Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków
Programu LIFE Unii Europejskiej.

INNOWACJE